انواع عیوب انکساری - چشم پزشک اصفهان
به وب سایت دکتر فرسیم یزدی متخصص چشم پزشکی در اصفهان خوش آمدید
اصفهان، چهارباغ بالا، ،مجتمع اخرا
09022155777
اصفهان، چهارباغ بالا، ،مجتمع اخرا
09022155777

انواع عیوب انکساری

انواع عیوب انکساری

انواع عیوب انکساری

– میوپی یا نزدیک بینی: یک چشم نزدیک‌بین طویل‌تر از نرمال یا دارای قرنیه خیلی تند است، بنابراین اشعه‌های نور جلو شبکیه متمرکز می‌شوند. اجسام نزدیک واضح به نظر می‌رسند، اما اجسام دور تار هستند. میوپی ارثی است و اغلب در کودکان بین هشت تا ۱۲ ساله تشخیص داده می‌شود. در طول دوران نوجوانی وقتی بدن سریع رشد می‌کند، میوپی بدتر می‌شود. بین سنین ۲۰ و ۴۰ سال تغییرات اندکی وجود دارد. اگر میوپی خفیف باشد، میوپی پایین نام‌گذاری و میوپی شدید بعنوان میوپی بالا نامیده می‌شود. اگر میوپی بالا دارید، خطر بیشتری برای جداشدگی شبکیه خواهید داشت.

اگر شما در گروه خطر هستید چشم پزشک شما باید علائم خطر جداشدگی شبکیه را با شما در میان بگذارد. اگر شبکیه جدا شود، اقدام جراحی تنها راه مرمت آن است. داشتن معاینات منظم چشم توسط چشم پزشک برای مشاهده تغییرات شبکیه مهم است.

یک چشم دوربین از نرمال کوتاه‌تر است. نور از اجسام نزدیک، مثل صفحه کتاب نمی‌تواند به وضوح روی شبکیه متمرکز شود.مانند نزدیک‌بینی،دوربینی معمولا ارثی است. هنگامیکه چشم رشد می‌کند و طویل‌تر شده و هیپراوپی کاهش می‌یابد.

– آستیگمات یا انحراف دید: قرنیه پنجره شفاف جلو چشم است.یک قرنیه طبیعی گرد و صاف است،شبیه توپ بسکتبال.وقتی شما آستیگمات دارید،قرنیه در یک جهت نسبت به سایر جهات انحنای بیشتری دارد، مثل توپ فوتبال آمریکایی. آستیگمات دید را برای اجسام دور و نزدیک تار یا منحرف می‌کند.این عیب تقریباً شبیه یک آینه سرگرمی خانه است که در آن خیلی بلند ،خیلی پهن یا خیلی لاغر بنظر می‌رسید. امکان داشتن آستیگمات با میوپی یا هیپراوپی وجود دارد.

– پیرچشمی: وقتی جوان هستید لنز درون چشم شما نرم و قابل انعطاف است. لنز چشم شکلش را به راحتی تغییر می‌دهد، و اجازه می‌دهد که روی اجسام دور و نزدیک تمرکز کنید. بعد از سن ۴۰ سالگی،لنز سخت‌تر می‌شود. از آنجا که لنز نمی‌تواند به راحتی گذشته تغییر شکل دهد،خواندن در محدوده نزدیک سخت‌تر است. این وضع نرمال پیرچشمی نامیده می‌شود. شما همچنین ممکن است پیر چشمی را با میوپی،هیپراوپی یا آستیگماتیسم داشته باشید.

عیوب انکساری چگونه تصحیح می شوند؟

عینک و لنزهای تماسی شایعترین روش‌های تصحیح عیوب انکساری هستند. آنها با متمرکز کردن دوباره اشعه‌های نور روی شبکیه، درجهت جبران مشکل چشم شما عمل می‌کنند. جراحی انکساری نیز انتخابی برای تصحیح یا بهبود دید شماست.

اقدامات جراحی به کار گرفته می‌شود تا با تغییر شکل قرنیه یا سطح جلویی چشمان شما، قدرت تمرکزی چشمان شما را تنظیم کند. شواهد کافی علمی مبنی بر اینکه تمرینات چشم، ویتامین‌ها یا قرص‌ها بتوانند عیوب انکساری را پیش‌گیری یا درمان کنند وجود ندارد.

– عینک: عینک متد آسانی برای تصحیح عیوب انکساری است. همچنین می‌تواند در محافظت چشمان شما از اشعه‌های نوری زیانبار مثل اشعه‌های فرابنفش (UV) مفید باشد. وقتی شما عینک سفارش می‌دهید، پوشش مخصوصی که نور فرابنفش را حذف کند موجود است. عینک‌های دو کانونی عینک‌هایی هستند که برای تصحیح پیرچشمی به کار می‌روند. این عینک‌ها یک قسمت برای خواندن درنیمه پایین لنز و دیگری برای دیدن فاصله در بالا دارند. انواع سه کانونی، دارای سه لنز متفاوت در یک مجموعه عینک هستند.

اگرشما نیازی به تصحیح برای دید دور ندارید، برای تصحیح پیر چشمی می‌توانید یک نسخه عینک برای خواندن دریافت یا آن را آزاد خریداری کنید. هیچ تمرین یا دارویی نمی‌تواند پیر چشمی را بر گرداند. از آنجا که لنز شما به مرور انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد، احتمالا نیاز خواهید داشت بین سنین ۴۰ و ۶۰ هر از چندگاه نسخه خود را عوض کنید.

– لنزهای تماسی: در حال حاضر انواع زیادی از لنزهای تماسی موجود است .نوعی که برای شما بهتر باشد بستگی به عیب انکساری شما و روش زندگی‌تان دارد. اگر می‌خواهید لنز تماسی استفاده کنید در مورد انتخاب‌های گوناگون با چشم پزشک خود مشورت کنید. ممکن است درمورد روشی موسوم به اورتوکراتولوژی برای درمان نزدیک بینی شنیده باشید. این روش یک سری لنزهای تماسی سخت را بکار می‌برد تا به مرور قرنیه را مسطح و عیب انکساری را کاهش دهد. بهبود دید با اورتوکراتولوژی موقت است و بعد از برداشتن لنز،قرنیه به شکل اولیه برمی‌گردد و نزدیک بینی عود می‌کند.

این اعمال جراحی جهت کاهش وابستگی و یا حذف عینک دور و لنز تماسی می‌باشند. این اعمال اکثرا روی قرنیه انجام می‌شوند و در مواردی که بر روی قرنیه مقدور نباشد می‌توان لنز داخل چشمی بکار برد.
اعمال جراحی که بر روی قرنیه انجام می‌شوند شاملPRK، لازک، لیزیک، فمتولیزیک و Smile می‌باشند. این اعمال جراحی جهت اصلاح دید دور بوده و در پیر چشمی‌ کارایی ندارند. در این اعمال جراحی (به استثنای smile) از لیزر اگزایمر با نور ماورابنفش برای تراش سطح قرنیه استفاده می‌شود و میزان تراش متناسب با نمره عینک بوده و توسط کامپیوتر کنترل می‌شود و جراح دخالتی در ان ندارد. این اعمال جراحی با بیحسی موضعی توسط قطره چشمی انجام می‌شوند و نیازی به تزریق و یا بیهوشی و یا بستری ندارند و زمان جراحی هر چشم حدود پنج دقیقه می‌باشد و بلافاصله بیمار مرخص می‌شود.
افرادی که شرایط انجام این اعمال جراحی را دارند:‏

١- سن بالای ١٨ سال و نمره عینک دور بالای یک دیوپتر باشد و نمره عینک در یک سال گذشته تغییر نکرده باشد.

٢- این اعمال جراحی جهت اصلاح عیب انکساری برای دید دور (نزدیک بینی، دور بینی و استیگماتیسم- بکار میروند و برای افرادی که فقط پیر چشمی‌ دارند کارایی ندارد.

٣- قرنیه باید سالم و فاقد کدورت ، نازکی و یا قوز قرنیه باشد و سلامت قرنیه توسط عکسبرداری مانند توپوگرافی و … اثبات شود.

۴- سایر قسمت‌های چشم سالم باشد و آب مروارید، آب سیاه و مشکل شبکیه و….. نداشته باشند.

5- سابقه تبخال قرنیه نداشته باشند.

۶- دچار خشکی چشم متوسط یا شدید نباشند.

٧- داروهایی که سبب خشکی چشم میشوند مانند راکوتان مصرف نکنند.

٨- بیمارانی که لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند از یک هفته قبل از عکسبرداری قرنیه از لنز تماسی استفاده نکرده باشند.

٩- بیمارانی که لنز تماسی سخت استفاده می‌کنند از ۴ هفته قبل از عکسبرداری قرنیه از لنز تماسی سخت استفاده نکرده باشند.

١٠- انجام این اعمال جراحی در بارداری و چند ماه ابتدای شیردهی ممنوع است.

١١- بیمار سابقه بیماری‌های روماتیسمی ‌و دیابت و …. نداشته باشد.
افرادی که نمره عینک آنها در محدوده زیر باشد می‌توانند تحت این اعمال جراحی قرار بگیرند:

الف: نزدیک بینی از ١٠-١ دیوپتر

ب: استیگماتیسم از ۶-١ دیوپتر

ج: دوربینی از ۶-١ دیوپتر

در افرادی که نزدیک بینی یا دوربینی توام با استیگماتیسم دارند و در حد نمره عینک ذکر شده باشد می‌توانند تحت جراحی قرار بگیرند‏
PRK‏ و لازک:
اولین بار جراحی PRK در سال ١٩٨٣ در آلمان انجام شد. در این روش پس از چکاندن قطره بی‌حسی ابتدا حلقه خاصی بر روی قرنیه گذاشته شده و چند قطره الکل درون آن ریخته و چند ثانیه نگه داشته و سپس الکل را می‌شویند. الکل اتصالات لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) را از لایه‌های زیرین شل می‌کند. در مرحله بعد اپی تلیوم را از سطح قرنیه بلند کرده و سطح قرنیه توسط لیزر اگزایمر متناسب با نمره عینک تراش داده می‌شود در انتها یک لنز تماسی جهت پانسمان بر روی قرنیه گذاشته شده و حدود ۵-۴ روز بعد که لایه اپی تلیوم ترمیم شد لنز تماسی برداشته می‌شود.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *